Звіт про результати публічного громадського обговорення проєкту рішення «Про реорганізацію Таурівського закладу дошкільної освіти «Вишиванка» Козлівської селищної ради шляхом приєднання до Таурівської початкової школи Козлівської селищної ради»

Із метою забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування, врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень для життєдіяльності громади, на підставі розпорядження голови селищної ради від 04.09.2023 р. № 88 «Про проведення громадського обговорення щодо реорганізації закладів освіти Козлівської селищної ради» були проведені консультації з громадськістю шляхом громадського обговорення проєкту рішення «Про реорганізацію Таурівського закладу дошкільної освіти «Вишиванка» Козлівської селищної ради шляхом приєднання до Таурівської початкової школи Козлівської селищної ради». Зазначений проєкт рішення спрямований на формування оптимальної, спроможної освітньої мережі на території Козлівської селищної громади.

Громадські обговорення були організовані Козлівською селищною радою та проходили у період з 05.09.2023 по 04.09.2024 року (включно). Відповідне інформаційне повідомлення оприлюднено на офіційному веб-сайті Козлівської селищної ради.

Виконавчим органом ради, що забезпечував організацію проведення громадського обговорення від імені органу місцевого самоврядування, було визначено відділ освіти Козлівської селищної ради. Також публічне громадське обговорення із дотриманням усіх заходів безпеки передбачало проведення зборів мешканців села Таурів, зустрічей із педагогічними колективами Таурівського закладу дошкільної освіти «Вишиванка» Козлівської селищної ради, Таурівської гімназії Козлівської селищної ради.

Під час процедури громадського обговорення протягом зазначеного вище періоду (з 05.09.2023 по 04.09.2024 року (включно)) до відділу освіти Козлівської селищної ради та Козлівської селищної ради та на офіційні електронні пошти не надходили жодні письмові чи усні пропозиції та зауваження.

02.09.2024 р. у приміщенні Таурівської гімназії Козлівської селищної ради за участю т. в. о. начальника відділу освіти Козлівської селищної ради Людмили Мовчко, головного спеціаліста відділу освіти Іванни Луцишин, бухгалтера відділу освіти Людмили Малахівської та старости села Мирона Довганя відбулася зустріч (збори) із батьківською громадськістю, керівниками (Іван Осів, Ганна Кава) та представниками педагогічних колективів обох закладів освіти (Віктор Бойко, Наталія Ваврів, Марія Осів, Світлана Шуст, Ольга Козак, Іван Корбак, Тетяна Белебез’ва), парохом села Таурів о. Богданом Козаком.

У ході зустрічі було обговорено проблемні питання функціонування гімназії та закладу дошкільної освіти, проаналізовано перспективну мережу, кадрове забезпечення, матеріально-технічну базу закладів освіти, демографічну ситуацію у селі.

Головний спеціаліст відділу освіти Іванна Луцишин розпочала зустріч із ознайомлення присутніх із передумовами реорганізаційних процесів закладів освіти у с. Таурів та особливостями моделювання освітньої мережі у час війни та невпинного відтоку населення із сільської місцевості та країни загалом.

У ході обговорення було наголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ст.19 Конституції України). Присутнім було надано роз'яснення законодавчих особливостей:

1. Ч. 3 ст. 66 Закону України «Про освіту» – «сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів…».

2. Із нормою цієї статті кореспондуються положення абзацу 1 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: «Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники)».

3. Абзац 2 частини 1 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»«Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства».

Враховуючи законодавчі норми, оптимальне функціонування мережі закладів загальної середньої освіти громади повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги. Показник наповнюваності Таурівської гімназії і Таурівського ЗДО «Вишиванка» є низьким протягом останніх років. Ситуація загострилася у період війни, що свідчить про демографічну кризу, низьку фактичну наповнюваність класів, зменшення кількості учнів. У той же час, саме наповнюваність класів є основною складовою розрахунку освітньої субвенції, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту» «кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів…», у той же час у Таурівській гімназії станом на 05.09.2024 року – 4 неповних класи, учні 2 року навчання (2 класу) відсутні, у Таурівському ЗДО «Вишиванка» станом на 05.09.2024 року у списковому складі різновікової групи – 5 вихованців. Незважаючи навіть на той факт, що дія положень ч. 2 ст. 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту» під час дії воєнного стану зупиняється (пункт 2-1 розділу X Закону). Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2024 року № 245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 і від 27 грудня 2017 р. № 1088» чітко окреслено умови фінансування закладу освіту коштом освітньої субвенції: «За рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить: з 1 вересня 2016 р. – менше 25 осіб; з 1 вересня 2025 р. – менше 45 осіб; з 1 вересня 2026 р. – менше 60 осіб».

П. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного Кодексу України передбачено, що одним із принципів, на яких ґрунтується бюджетна система є принцип ефективності та результативності – при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів». У зв’язку із прогнозованою меншою кількістю учнів у 5-9 класах та загальною кількістю учнів у школі меншою, чим 45, вже з 01.09.2025 року фінансування старшої ланки можливе лише за кошти місцевого бюджету. Звісно, це спричинить додаткове навантаження на його виконання.

Отже, прийняття проєкту рішення, винесеного на громадське обговорення (із правками щодо зазначеного конкретного року – із 2024 року на 2025 рік), є важливим та необхідним управлінським кроком, який має під собою соціальні та економічні підстави.

Варто зауважити, що учасники громадського зібрання (батьки окремих учнів та учениць, педагоги, староста, парох, директор гімназії) висловилися проти ініціативи перепрофілювання Таурівської гімназії Козлівської селищної ради та подальшої реорганізації Таурівського ЗДО «Вишиванка» Козлівської селищної ради шляхом приєднання до Таурівської початкової школи Козлівської селищної ради.

Пропозиції та думки, які були висунуті під час зустрічі:

Отець Богдан Козак висловив пропозицію щодо написання колективного звернення до місцевої та виконавчої влади щодо продовження фінансування малокомплектних шкіл.

Староста с. Таурів Мирон Довгань запропонував дофінансовувати гімназію із місцевого бюджету за умови його спроможності на це.

Директор гімназії Іван Осів висловив думку, що школа у селі потрібна за будь-яких умов, незважаючи навіть на критично низьку наповнюваність класів.

Враховуючи усі побажання та пропозиції, які були озвучені під час зустрічі, зважаючи на відсутність згоди й підтримки педагогічних працівників школи, та одночасно беручи до уваги невизначену фінансову готовність місцевого бюджету до фінансування закладу освіти та демографічну кризову ситуацію у с. Таурів, результатом громадського обговорення проєкту рішення пропонується наступна рекомендація:

- винести у травні-червні 2025 року на розгляд сесії Козлівської селищної ради питання щодо реорганізації Таурівського закладу дошкільної освіти «Вишиванка» Козлівської селищної ради шляхом приєднання до Таурівської початкової школи Козлівської селищної ради.

Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» процедура громадського обговорення витримана організатором у повному обсязі.

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь